Prof. dr hab. inż. Małgorzata Matusiak jest absolwentką Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej. W 2002 r. uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych na tym wydziale. W 2013 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, dyscyplinie naukowej włókiennictwo. W 2022 otrzymała tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria materiałowa.
Karierę zawodową rozpoczęła w 1983 r. w Zambrowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Zamtex w Zambrowie. W latach 1996 – 2007 była pracownikiem naukowym Instytutu Architektury Tekstyliów w Łodzi, a w latach 2007 – 2012 Instytutu Włókiennictwa, pełniąc w latach 2008 – 2012 funkcję wiceprzewodniczącej Rady Naukowej tego instytutu. Od 2012 r. jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym Instytutu Architektury Tekstyliów, Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ. Od 2019 r. pełni funkcję Przewodniczącej Rady Kierunków Studiów Włókiennictwo i Przemysł Mody oraz Włókiennictwo.
Zainteresowania naukowe prof. Matusiak dotyczą inżynierii materiałowej, w szczególności właściwości, klasyfikacji jakościowej i technologii bawełny, projektowania i technologii odzieży, komfortu użytkowania odzieży oraz geometrycznej struktury powierzchni materiałów włókienniczych.
W latach 2012 – 2022 prof. Matusiak była członkiem Executive Committee of International Committee of Cotton Testing Methods przy International Textile Manufacturers Federation z siedzibą w Zurichu.
W 2015 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz środowiska i branży bawełniarskiej. W 2013 roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Izby Bawełny w Gdyni”, za wieloletnie zaangażowanie w prace Zarządu Izby i prace Komisji Laboratoryjnej oraz za promowanie jej pozytywnego wizerunku w kraju i na arenie międzynarodowej. Od 2021 r. jest Członkiem Honorowym Izby Bawełny w Gdyni.
Prof. Matusiak jest autorką 2 monografii oraz współredaktorką 1 monografii, autorką lub współautorką: 19 rozdziałów w monografiach naukowych, 96 artykułów naukowych, 3 patentów krajowych, licznych referatów naukowych oraz publikacji popularnonaukowych. Otrzymała 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe medale za wynalazki prezentowane na międzynarodowych wystawach wynalazków. Od lat współpracuje z zagranicznymi instytutami i uczelniami, jest również ekspertem Komisji Europejskiej.