Studenckie Koło Naukowe "Włókno" działające na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów skupia studentów interesujących się tematami dotyczącymi aspektów dziewiarskich, odzieżowych i związanych z chemiczną obróbką wyrobów włókienniczych. Studenci angażują się w różne badania, które później mogą być przedstawiane na konferencjach naukowych. Prowadzona jest otwarta rekrutacja do studenckiego koła naukowego, więc zgłoszenia przyjmowane są przez cały rok akademicki.
Każda chętna do dołączenia osoba powinna kontaktować się przez stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100078996790128.
Serdecznie zapraszamy!
Opiekun Koła: dr inż. Justyna Pinkos
Studenckie Koło Naukowe "Designer" działa przy Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej od 2011 roku.
Celami koła są: organizowanie wystaw, spotkań naukowych i warsztatów; popularyzacja wiedzy w zakresie: - współczesnego designu, - historii projektowania, - sztuki, - obsługi programów graficznych, - biznesu i marketingu wzornictwa; mobilizacja studentów do uczestnictwa w konkursach projektowych; promocja wydarzeń kulturalnych wśród studentów Politechniki Łódzkiej; rozwijanie współpracy naukowej z innymi ośrodkami naukowymi; promowanie Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Wśród wielu działań, mających na celu rozwój w dziedzinach szeroko pojętego projektowania, najważniejszym z nich jest coroczne wydarzenie Retrospekcja, czyli przywołanie określonej dekady i zaprezentowanie wykonanych projektów inspirowanych tym okresem. Działanie to spaja kilka specjalności – komunikację wizualną, projektowanie ubioru i projektowanie tkaniny.
W 2014 roku SKN Designer zorganizowało pierwszą edycję cyklicznego wydarzenia Retrospekcja. Kolejno odbyły się: Retrospekcja lata 20. (2014)., Retrospekcja lata 40-50. (2015), Retrospekcja lata 70. (2016), Retrospekcja lata 80. (2017), Retrospekcja Milenium (2018) i w 2019 roku – Etno Retrospekcja Słowiańskie Korzenie. Jest to wydarzenie cykliczne, które ma na celu przybliżenie działań projektowych i realizacji prac studentów kierunku Wzornictwo. W 2016 r. to Retrospekcja lata 70. stały się inspiracją do powstania cyklu plakatów, kolekcji ubioru Wildness /ubiór + obiekty tkane/ i tematycznego wykładu. Kolekcja ta została zaprezentowana w trakcie trwania Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Muzeum Włókiennictwa, a całość wydarzenia zaprezentowana w WIMIE i lokalu Żarty Żartami w Łodzi. Czwarta edycja wydarzenia Retrospekcja lata 80. (2017) odbyła się w Klubokawiarni Pop’n Art w Łodzi, gdzie prezentowane były plakaty, fotografie, tkaniny żakardowe, kolekcja ubioru oraz dwa wykłady dotyczące wzornictwa lat 80. Cykl plakatów można było jeszcze zobaczyć w Klubokawiarni Niebostan w Łodzi. W tym samym roku członkowie Koła zorganizowali warsztaty introligatorskie i spotkanie z dr inż. arch. Agnieszką Cieślą – pomysłodawczynią projektu „U siebie, mimo wieku – jak zaprojektować bezpieczne mieszkanie dla seniora?”. Etno Retrospekcja w 2019 roku – to prezentacja plakatów, kolekcji mody (pokaz), tkanin żakardowych i drukowanych, która miała miejsce w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa towarzyszyła Łódź Design Festiwal.
Jednym z sukcesów SKN Designer był projekt „Polskie, bo dobre – folklor w designie” (2014). Sukces projektu sprawił, że studenci zostali zaproszeni do udziału w seminarium naukowym organizowanym w ramach unijnego projektu RED - Roots of European Design - Korzenie Europejskiego Design. Projekt został również doceniony przez portal internetowy sztuki i designu „Font, nie czcionka!”, na którym znalazł się w zestawieniu 10 najciekawszych realizacji 2014 roku. W 2018 roku członkowie koła wzięli udział w Fashion Week w Łodzi.
W 2015 roku członkowie koła zaprojektowali identyfikację wizualną Weekendu Politechniki Łódzkiej w Manufakturze pod hasłem „Rozkręcamy cał(k)ą Łódź!” – przy okazji 70. lecia Politechniki Łódzkiej. W ramach tego wydarzenia zostało zaprojektowanych i zrealizowanych kilkanaście różnych form reklamowych (stoisko targowe, reklama wielkoformatowa, bilbord, plakat, podkoszulki, znaczki, ulotki). Kampanię wizerunkową zrealizował Dział Promocji Politechniki Łódzkiej. Praca ta zaistniała w przestrzeni miejskiej Łodzi. Było to bardzo duże zlecenie i świetna praktyka zawodowa dla studentów.
W 2016 roku praca studentów SKN Designer – Projekt cyklu piktogramów dla studenckiego radia Żak została wybrana i opublikowana w międzynarodowym wydawnictwie poświęconym projektowaniu piktogramów Infinite ikon – wydawca Gingko, Chiny.
W 2022 roku studenci koła naukowego Designer zrealizowali projekt na płaszczyźnie i w przestrzeni „Antyfunkcja”, który został pokazany na dwóch wystawach w Łodzi. W 2022 roku SKN Designer zorganizowało warsztaty ceramiczne w Pracowni Ceramiki Indygo i warsztaty typograficzne w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
https://www.facebook.com/skndesigner
Opiekunowie Koła:
Dr hab. Anna Szumigaj-Badziak
Dr Andrzej Foder