Przejdź do treści

dr Monika Czarska

Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Twórczość w zakresie malarstwa, grafiki, multimediów. Tworzy obiekty malarskie, instalacje i prace sitespecifik.
W listopadzie 2018 roku z wyróżnieniem obroniła tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
W 2016 roku na 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie za obrazy Yes, No oraz Maybe otrzymałam nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina.
Współzałożycielka i członkini Grupy artystek Frakcja.

Charakterystyka twórczości
Podczas pracy ogromne znacznie ma dla mnie koncept. Moje prace cechuje synteza myśli, symetria, oszczędna kolorystyka, minimalizm i geometria. Tworząc, analizuję pojęcie, o którym chce opowiedzieć. Rozbijam je na części pierwsze i nadaje im formę graficzną. Rozczłonkowane aspekty danego pojęcia zamieniam w geometryczne symbole, tworząc mapy podjętych przeze mnie tematów. Kształtowanie formy obrazu jest drogą, zbiorem symboli i tekstu. Obrazy są opowieścią, zilustrowanym procesem myślowym, co determinuje ich formę.
W moich pracach linie, formy geometryczne mają ukryte znaczenie, są synonimem zawoalowanej treści. W moich obrazach pojawiają się słowa pisane ręcznie lub z szablonu, zawsze w języku angielskim, który jest moim zdaniem esperanto obecnych czasów.
Analityczne podejście do podejmowanych tematów towarzyszy mi nie tylko w malarstwie, ale również w moich pracach typu site-specific, projektach graficznych i instalacjach.
2018 Doktor Sztuk Pięknych ASP Łódź, 2003 Magister Sztuki ASP Łódź.

www.facebook.com/czarska.monika/
www.instagram.com/monikaczarska/

Treść (rozbudowana)