Przejdź do treści

dr Aleksandra Wereszka

Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki użytkowe. Absolwentka wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wykształcenie artystyczne łączy z pracą zawodową. Od początku swojej kariery zawodowej związana z przemysłem odzieżowym jako projektant ubioru. W ramach współpracy z firmami: Miran, Reserved, Cropp, House, Esotiq, Wola, Gatta, Coemi,  wdrożonych zostało do produkcji kilkaset projektów odzieży jej autorstwa. Prezentowała swoje kolekcje na targach mody w Kopenhadze, Paryżu i Lyonie.

Swoje działania artystyczne koncentruje wokół formy i jej relacji z przestrzenią, zwracając szczególną uwagę na istotę oddziaływania obiektów na odbiorcę poprzez zmysły i uczucia. Inspiruje się procesami  zachodzących zjawisk fizycznych w ciele człowieka, transformacją sylwetki w różnych etapach życia.  Te zjawiska przekłada na język form abstrakcyjnych  a następnie  na formy użytkowe  jakimi jest najczęściej ubiór.
Wypowiada się również w grafice, malarstwie i tkaninie unikatowej. Jest uczestniczką i finalistką konkursów, wystaw, plenerów artystycznych i pokazów mody zarówno w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Portugali, Ukrainie, Mołdawii. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Pracę dydaktyczną rozpoczęła w 2010 r., prowadzi zajęcia z Projektowania Ubioru na studiach I i II stopnia kierunku Wzornictwo w Instytucie Architektury Tekstyliów oraz Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego na Wydziale Technologii Materiałowej i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Jest promotorem dyplomowych prac licencjackich i magisterskich oraz autorem i koordynatorem autorskich projektów edukacyjnych (Projektowanie dla Korporacji, Produkt w Przemyśle) we współpracy z firmami Top Secret, Monnari, Marilyn.

Współpracuje w ramach projektów artystycznych i dydaktycznych z Lwowską Narodową Akademią Sztuki,  Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, szkołami średnimi oraz instytucjami kultury.

Jest autorem i  recenzentem publikacji naukowych, uczestnikiem konferencji i sympozjów naukowych zarówno w kraju jak i za granicą. Kuratorem oraz organizatorem wystaw i pokazów mody, jurorem konkursów dla projektantów ubioru.

Członkiem Rady Kierunku Wzornictwo oraz Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Pełni funkcję Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy z przemysłem oraz Wydziałowego Opiekuna Praktyk Zawodowych.