Przejdź do treści

dr inż. Tsegaye Lemmi

Tsegaye Lemmi urodził się w Etiopii. Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii tekstylnej na Uniwersytecie Bahir Dar w Etiopskim Instytucie Technologii Tekstyliów i Ubioru w Etiopii w 2015 roku. Po pomyślnym ukończeniu studiów licencjackich rozpoczął pracę jako asystent na tym samym uniwersytecie. W 2016 roku otrzymał pełne stypendium Rządu RP w ramach „Programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza”. Możliwość ta umożliwiła mu podjęcie studiów magisterskich na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Tytuł magistra inżyniera w dziedzinie inżynierii tekstylnej uzyskał w 2019 roku.
Zdeterminowany rozwijać swoją karierę akademicką, Tsegaye kontynuował swoją podróż, uzyskując doktorat z Inżynierii Materiałowej w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ i kończąc studia doktoranckie w 2023 roku. W trakcie studiów doktoranckich współpracował z liderami branży w obszarze Mechanicznych Wyrobów Gumowych (MRGs), koncentrując się na analizie właściwości fizyko-mechanicznych pasów przenośnikowych wzmocnionych tekstyliami. W czasie studiów otrzymywał także różne stypendia i nagrody.
Dopełnieniem ścieżki akademickiej Tsegaye są praktyczne doświadczenia zdobyte podczas staży i współpracy z cenionymi instytucjami, m.in. Saygin Dima Textile Share Company w Etiopii, Bahir Dar Textile Share Company w Etiopii, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Politechnika Łódzka w Polsce, Uniwersytet Boras w Szwecji, Sempertrans Bełchatów Ltd. w Polsce, firma Kordarna a.s. w Czechach i wiele innych.
Od października 2022 roku aktywnie działa na rzecz społeczności akademickiej jako Administrator Projektu na Politechnice Łódzkiej, pracując nad projektem finansowanym ze środków UE „Zrównoważone wzornictwo przemysłowe struktur tekstylnych dla kompozytów”. Dodatkowo od października 2023 roku jest wykładowcą i pracownikiem naukowym w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Zainteresowania badawcze Tsegaye obejmują projektowanie i analizy właściwości kompozytów wzmocnionych tekstyliami, mechanicznych wyrobów gumowych wzmocnionych tekstyliami, projektowanie struktur tkanin oraz analizy właściwości mechanicznych włókien, przędzy i tkanin do celów technicznych. Swoje umiejętności naukowe wykazał jako autor i współautor wielu artykułów naukowych, w tym materiałów konferencyjnych.