Przejdź do treści

dr Łukasz Grzejszczak

dr Łukasz Grzejszczak
dr Łukasz Grzejszczak

ŁUKASZ GRZEJSZCZAK – historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztukach pięknych. Jest także bibliotekoznawcą, muzealnikiem, kuratorem wystaw, publicystą, ekspertem-rzeczoznawcą. Od 2010 roku pracownik naukowo – dydaktyczny w Instytucie Architektury Tekstyliów.

Zainteresowania badawcze obejmują: malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem środowiska artystów łódzkich, historię grafiki i książki, wzornictwo artystyczne, a także kulturę materialną, historię tkaniny i ubioru, obyczaj burżuazji i mieszczaństwa łódzkiego przełomu XIX i XX wieku.

Autor czterech samodzielnych monografii m.in.:

  • Kolekcja grafiki XVI–XVIII w. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Łódź 2007
  • Uroda Codzienności. Sztuka użytkowa XIX–XX wieku. Łódź 2011
  • Odbicie w lustrze. Autoportrety artystów polskich w grafice i rysunku XVIII-XX w. Łódź 2012  
  • Katalog wzorników tkackich w zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej. Prudnik 2022 (monografia międzynarodowa wydana w języku polskim i czeskim)

Współautor dwóch monografii:

  • Atlas historyczny miasta Łodzi. Łódź 2022 (nagrodzona Złotym Ekslibrisem w Kategorii: Najlepsza Książka o Łodzi)
  • Willa Geyera. Dom Lekarzy. Łódź 2023

Ponadto ma w dorobku 26 rozdziałów w monografiach i artykuły naukowe, oraz 87 prac popularnonaukowych, recenzji, wstępów do katalogów, artykułów o charakterze wspomnieniowym i dokumentacyjnym prezentującym sylwetki zasłużonych luminarzy kultury i sztuki łódzkiej, omówienia zbiorów bibliotecznych i muzealnych, recenzje wystaw.
Pełni też funkcję recenzenta i redaktora publikacji naukowych. Rozwija działalność naukową uczestnicząc dotychczas jako referent w 28 krajowych i międzynarodowych konferencjach i sesjach naukowych, a jego referaty przyczyniają się do upowszechnienia wiedzy o grafice, rzemiośle artystycznym, zagadnieniach związanych z dziejami kolekcjonerstwa i kulturze materialnej XIX – XX wieku.

Dorobek w wyborze ujęty jest w bazach: PBN, ORCID.

Dzięki zaangażowaniu w doskonalenie procesu dydaktycznego czterokrotnie wyróżniany i sześciokrotnie nominowany do tytułu Najlepszego Nauczyciela Roku na Politechnice Łódzkiej.
Działa także aktywnie społecznie od 30 lat na rzecz popularyzacji, upowszechniania sztuki i kultury oraz ochrony dóbr kultury.
Jest również autorem blisko 70 wystaw kuratorskich, zrealizowanych  m.in.: w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, Muzeum Miasta Pabianic, Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.
Służąc od wielu lat swoją wiedzą współpracuje z zaangażowaniem jako konsultant naukowy lub ekspert z muzeami i innymi instytucjami kultury regionu łódzkiego oraz organami administracji państwowej.
Jest biegłym i rzeczoznawcą z długoletnim stażem Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Izby Skarbowej (w zakresie dzieł sztuki i starych druków), a od 2017 r. ekspertem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2015 roku bierze  czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa wygłaszając referaty lub prowadząc panele dyskusyjne. W latach 2005-2014 był czynnie zaangażowany w działalność Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, w którym prowadził zajęcia na studiach podyplomowych oraz brał udział w spotkaniach promujących wiedzę o kulturze i sztuce.
Angażuje się również w  działalność na rzecz środowisk seniorów. W latach 2000-2020 był  wykładowcą Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz w Łodzi. Aktywnie uczestniczył w kilku edycjach łódzkich „Senioraliów”. Prowadzi do chwili obecnej zajęcia dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej, czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Bibliotece Publicznej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim. Współpracuje gościnnie ponadto z Uniwersytetami Trzeciego Wieku w Pabianicach i Łasku.
Jest osobowością telewizyjną uczestnicząc w cyklach nagrań dla lokalnych stacji telewizyjnych i radiowych (Radio Łódź; OTVM Ret-Sat 1; TVToya; TVP 3), w których podejmował problematykę mecenatu artystycznego w Łodzi XIX-XX wieku oraz obyczajowości łódzkiego mieszczaństwa i burżuazji.

Dotychczas za swą działalność wyróżniony następującymi odznaczeniami: Medal Komisji Edukacji Narodowej (2018) ; Odznaka „Za Zasługi Dla Miasta Łodzi” (2019);  Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę (2021); „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2023).