Wystawa "RÓŻNICE i PODOBIEŃSTWA"

RÓŻNICE i PODOBIEŃSTWA / DIFERENCIAS Y SIMILITUDES. Legendy z Polski i Salwadoru w ilustracjach studentek/ów wzornictwa Politechniki Łódzkiej oraz studentek projektowania graficznego Universidad Tecnologica de El Salvador; kwiecień 2024; fiesta en la exposición: czwartek 11.04.2024 r., godz. 11.00

Wystawa jest efektem współpracy w ramach projektu Erasmus+ pomiędzy pokrewnymi kierunkami – wzornictwem (specjalność komunikacja wizualna i techniki druku) na Politechnice Łódzkiej oraz projektowaniem graficznym na Universidad Tecnologica de El Salvador. W semestrze zimowym 2023/24, na podobnych przedmiotach, studentki i studenci realizowali ilustracje wybranych legend z kraju partnerskiego. Była to okazja do zapoznania się z folklorem i opowieściami z drugiego końca świata, które okazały się zarazem egzotyczne, jak i uniwersalne. Są to najczęściej historie „z dreszczykiem”, o duchach i zjawach, których lepiej unikać, zwłaszcza po zmroku… Dla polskich odbiorców Salwador to kraj odległy, znany z pięknych plaż, wulkanów, placków kukurydzianych „pupusas”, ale też pełen sprzeczności, nie wolny od problemów. Studentki i studenci wzornictwa zaproponowali bardzo różne interpretacje salwadorskich legend, trafnie oddając ich specyficzny, niepokojący charakter. Można też zobaczyć polskie biesy czy Warszawską Syrenkę w interpretacji studentek z Salwadoru. Wystawa tropi różnice i podobieństwa ukryte w opowieściach, kulturach, tradycjach wizualnych, ale także w sposobach nauczania w obu ośrodkach.

Osoby uczestniczące w wystawie: Hanna Biernacka, Maria Bińkowska, Jakub Bogusz, Amelia Bruzda, Ana Corona, Martyna Domańska, Weronika Grudowska, Dobromiła Grzmiączka, Amelia Gula, Alicja Jatczak, Kamila Kaczmarska, Hanna Kawałek-Szwed, Barbara Koziorowska, Jagoda Kroczewska, Pola Kucharzewska, Jonasz Kuciejczyk, Beata Kusper, Bartosz Malinowski, Maria Motylewska, Artiga Nicole, Jennifer Olmos, Karen Portillo, Julia Pytel, Jagoda Solińska, Monika Sprycha, Julia Staniszewska, Martyna Szymańska, Marcelina Świtalska, Natalia Warszawska, Iga Włodarczyk, Julia Wojtczak

Koordynatorki projektu: dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ, Maria Jose Callejas Vaquerano

Projekt plakatu: Iga Włodarczyk, Dobromiła Grzmiączka, Amelia Gula

Galeria JUTRO, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (II p.), Politechnika Łódzka, ul. Żeromskiego 116, 90-543 Łódź