Mapa serwisu Strona główna
PŁStruktura Instytutu
Adres: Żeromskiego 116, 90-924 Łódź
Nr telefonu: +48 42 631 33 50
Fax: +48 42 631 33 43
Wprowadzone przez prof. Janusza Szoslanda pojęcie „architektury tekstyliów” zwraca uwagę na to, że składa się ona z bardzo konkretnych detali architektonicznych, których przemyślane tworzenie i łączenie prowadzi do zachwytu, pokazując piękno tych wyrobów, potęgę ich oddziaływania....

"Tajemniczy świat tekstyliów od zarania inspirował do tworzenia, modyfikowania, wzbogacania różnorodnych elementów i detali w strukturach, reliefach, symbolice tych wyrobów, pozwalając na to, aby bogactwo ich znaczeń i przekazywanych emocji, tworzyło otaczający nas świat bardziej interesującym, wieloznacznym, pożądanym.

Piękne, harmonijne organizowanie przestrzeni poprzez wykorzystywanie detali architektonicznych tekstyliów, przestrzennych, wzorniczych, barwnych, pojawiających się w związku z tworzeniem się konkretnego stylu stanowi istotny element zawierający piękne połączenie artystycznej wizji tworzonego obiektu z jego funkcjonalnością. Tak tworzona architektura tekstyliów, poprzez swą bliskość, ma ogromną siłę oddziaływania na człowieka, tworząc jego najbliższe otoczenie, jakby jego „naturalne środowisko”.
prof. dr hab. Józef Masajtis

Rys historyczny

W 1992 roku na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej (ówczesnym Włókienniczym) powstała nowa specjalność - Architektura Tekstyliów.
  • 1 stycznia 1997 roku powstała Katedra Architektury Tekstyliów.
  • 1 stycznia 2003 roku Katedra Architektury Tekstyliów połączyła się z Katedrą Technologii i Budowy Tkanin.
  • 1 października 2005 roku Katedra Architektury Tekstyliów połączyła się z Katedrą Chemicznej Obróbki Włókna.
  • 1 października 2005 roku powstał Instytut Architektury Tekstyliów z trzema zakładami: Zakład Architektury Tekstyliów, Zakład Chemicznej Obróbki Wyrobów Włókienniczych, Zakład Technologii i Budowy Tkanin.
  • 1 października 2010 roku w Instytucie Architektury Tekstyliów składającym się z trzech zakładów: Zakład Architektury Tekstyliów, Zakład Chemicznej Obróbki Wyrobów Włókienniczych, Zakład Technologii i Budowy Tkanin powstał kolejny Zakład Sztuk Wizualnych.

News