Mapa serwisu Strona główna
PŁ



Archiwum wydarzeń
ETNO RETROSPEKCJA. Słowiańskie korzenie.
15 maja 2019
Łódź Design Festiwal, Centralne Muzeum Włókiennictwa.Wernisaż i pokaz mody 18.05.2019 godz. 18.00.
Wystawa prac studentów kierunku Wzornictwo, Studenckiego Koła Naukowego DESIGNER.
Prezentacja kolekcji ubiorów, plakatów i tkanin.
Łódź Design Festiwal, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282, I piętro.
Wernisaż i pokaz mody 18.05.2019 godz. 18.00.

Etno Retrospekcja. Słowiańskie korzenie to wystawa inspirowana tradycją dawnych Słowian. Za pomocą takiej formy jak odzież, plakat, fotografia czy tkanina studenci Wzornictwa Politechniki Łódzkiej odwołują się do kultury, natury i dawnych wierzeń. 
Słowiańska odzież i ozdoby są skomplikowanym system symboli i talizmanów ochronnych, z których każde spełnia określoną funkcję. Od niepamiętnych czasów Słowianie wierzyli, że ubranie, które zostało wykonane prawidłowo i z uczuciem nie tylko zdobi człowieka, ale daje również ochronę przed złymi siłami. Studenckie Koło Naukowe Designer zaprezentuje kolekcję 14 sylwetek inspirowaną ubiorem dawnych Słowian, która jest ukłonem w stronę dawnej kultury na ziemiach polskich. Ubiory są stworzone głównie z materiałów naturalnych - lnu, bawełny, skór, ozdobionych haftami, przełamanymi akcentami z materiałów sztucznych.
Kolejny element wystawy to plakat, odwołujący się do konkretnych wydarzeń czy symboli ważnych dla naszych przodków. W tej formie można zauważyć nawiązania m.in. do Nocy Kupały symbolu młodości oraz niewinności czy inspirację znakiem Auseklis - boga będącego personifikacją Wenus. Dzięki jego trudowi słońce powraca na niebo, a wieczorem bóg przygotowuje się do walki, by sprowadzić je dla nas kolejnego dnia. 
Stwory, bestie i opiekunowie poszczególnych sfer życia inspirowały twórców wystawy do stworzenia tkanin. Projektanci skupili się na najbardziej interesujących ich zagadnieniach z tego obszaru, dzięki czemu każda tkanina stanowi oddzielną historię. Realizacje przedstawiają tkaniny żakardowe i drukowane. Za przykład może służyć użycie symbolu Jumisa oraz ukazanie go w unowocześnionej formie na tkaninie drukowanej. Jumis dla Słowian był bóstwem rolniczym reprezentującym płodność i dobre zbiory oraz oznaką dobrobytu i szczęścia. Symbol ten posiada symetryczną formę, są to dwa skrzyżowane kłosy. Słowianie wykorzystywali ten symbol w tradycyjnej sztuce ludowej jako ozdoba odzieży lub w malarstwie dekoracyjnym.
Podczas wystawy będzie można zobaczyć także fotografie, które będą kompozycją elementów dobranych na zasadzie kontrastu rzeczywistości Słowian a naszych realiów. Koncepcyjne układy plastikowych form w otoczeniu przyrody jako przejaw braku odpowiedzialności za środowisko i cichej akceptacji postępującego konsumpcjonizmu. Przedstawienie powolnego zanikania naturalnych struktur na rzecz sztucznych tworzyw opatrzone typograficznym komentarzem.

Projekt graficzny plakatu, zaproszeń i banerów: Jolanta Boreczek

News